En İyi Perde Rengi Hangisidir?

motorlu perde ankara
motorlu perde ankara

Perdeler, yaşam alanını tek başına dönüştüren temel aksesuarlardandır. Birbirinden farklı renk ve desen seçeneğine sahip olan perdelerde renk tercihi yaparken seçiminizin doğal ışığa nasıl tepki vereceğini düşünmelisiniz. Salonunuzun olabildiğince geniş görünmesini sağlamak için yumuşak ton kombinasyonlarını denebilirsiniz.

Farklı Kumaşlardan Perde Üretimi

Perdeler akla gelebilecek hemen hemen her kumaştan üretilebilir. Doğru perde seçimi, sade ve dikkat çekici olmayan bir odayı muhteşem bir alana dönüştürebilir. Bu nedenle doğru perde seçiminin önemi küçümsenmemelidir.

Perdeler, çok çeşitli stil, renk, desen, tasarım ve hatta malzeme yelpazesine sahiptir. Perde seçiminde genel kural, perdelerin ve duvarların ya birbirinden bir ton daha açık ya da daha koyu olmasıdır.
Duvar ve perdelerin birbirini tamamlayıcı olması gereklidir. Bu nedenle perde rengi seçiminde doğru ya da yanlış yoktur; perdelerin duvarın renklerine, tonlarına ve oda dekoruna uyması söz konusudur.

Perdede Açık Renk mi Koyu Renk mi Seçilmeli?

Daha açık veya daha koyu perde isteyip istemediğinize karar vermeden önce odanızın mevcut dekoruna ve duvar renginize bakmalısınız. Yaşamkent perde uzmanları, duvar rengi ne olursa olsun, genel ortamı tamamlayıcı bir renk seçebileceğinizi ifade eder. Bunlar, renk kartelasındaki birbirine zıt olan renklerdir. Beyaz duvarlar tek başına çekici olmayabilir, ancak bu durum aynı zamanda herhangi bir rengi ekleyebileceğiniz boş bir tuvale sahip olduğunuz anlamına gelir. Alternatif olarak, beyaz duvarlara karşı tül perde kullanmak odaya daha ferah bir hava katar. Beyaz duvarlı bir odadaki koyu perdeler ise ortama kontrast verecektir.

İç Mekanlarda Tül Perde Kullanımı

Tül perdeler, bir alanı aydınlık ve havadar tutmak için harika birer seçimdir. Gündüzleri hafif ve havadar, geceleri ise özel ve rahat bir ortam isteyenler aynı tonlarda güneşlik tercihinde bulunarak ortama benzersiz bir hava katabilir. Tül perde seçiminde her zaman açık tonları tercih etmek zorunda değilsiniz. Yaşamkent perdeci uzmanlarına göre karanlık perdelerin bir odayı küçülteceğine dair yanlış bir inanç vardır. Açık renkli duvarlarda kullanılacak yoğun desenli perdeler duvara karşı harika bir kontrast ve odak noktası oluşturacaktır. Koyu renkli perdeler, daha çok büyük metrekareli alanlarda tercih edilir. Bu nedenle perde seçiminde oda dekorasyonu ve duvar rengi önemli olduğu kadar alanın büyüklüğü de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*