Tül Perde ve Fon Perde

Tül Perde ve Fon Perde

Tül Perde ve Fon Perde

TÜL PERDE

Perdede en çok metrajı tül oluşturur. Tüller işlevsel veya tamamlayıcı olarak ikiye ayrılır.

İşlevsel tüller cam boyunca devam eden, tamamlayıcı tüller ise fonun bir tamamlayıcısı olarak dekoratif kullanılanlardır.

İşlevsel tüller, modern desenli, klasik desenli ve düz olarak ayrılırlar. Modern desenler genellikle enine çizgi olarak tercih edilmektedir, düz fon perdelerle kombinlenirler.

Son dönemlerde nakış ile tülün yalnızca eteğine yapılan geometrik desenler de ön plana çıkmaktadır. Modern tüllerde ‘S Pile’ net bir duruş sağlanması açısından tercih edilebilecek bir tekniktir.

Klasik desenli tüllerde nakışlı tüller çoğunluğu oluşturur. Nakışlı tüllerde damask, çiçek veya şal desen mekanın gereğine göre seçilir ve klasik bir pileleme yöntemi ile uygulanır. Düz tüllerde ise seçenek oldukça fazladır ve en çok tercih edilen, gözü yormayacak ve risksiz gruplardır.

Fonun ana rengi ile tülün tonlarının birbirini tamamlaması önemlidir.

Tamamlayıcı tül çeşitlerinde ise kraşlı, pliseli tüller veya tamamı nakışlı tüller en çok tercih edilenler arasındadır.

Kraşlı veya pliseli tüller üç boyutlu bir görünüme sahip olduğu için fonu zenginleştirir. Tamamı nakışlı tülleri fona tamamlayıcı olarak kullanmak ise klasik dekorasyonlarda fonun gücünü arttırır.

FON PERDE

Fon perdelerde desenli veya düz kullanma seçimi en kritik noktadır. Fonu yere oturtmak veya oturtmamak ve yapılacak model tamamen seçilmiş olan fonluk kumaşın doğasına bağlıdır.

Mekandaki her şey dümdüz olduğunda desenli bir fonluk kumaş seçebiliriz düşüncesi düz bir mantıktır fakat günümüzün dekorasyon anlayışına göre yanlıştır.

Dünyaca ünlü mimarların dekore ettiği mekanlarda birçok desenin ahenkle bir arada kullanıldığını görürüz ve bu görüntü hepimizin takdirini kazanır. Doğru desenleri bir araya getirmek çok zor bir iştir ama profesyonel bir el doğru seçimlerle durumu görsel şölene çevirebilir.

Düz unsurların olduğu bir mekanda ise düz veya desenli fonluk seçim yapmak dekorasyonun karakterinde en belirleyici unsur olur. Çünkü bir mekana girildiğinde göze en çok çarpan şey perdedir ve dümdüz bir mekandaki desen başrol olacaktır.

Fon perdelerde keten, saten, kadife, ipek kumaşlar arasından tercih dekorasyonun tarzına göre yapılır.

Modern dekorasyonlarda keten, mat saten tercih edilirken; klasik dekorasyonlarda saten, kadife veya ipek tercih edilebilir.

Desen bağlı olarak modern bir dekorasyonda da modern bir model ile ipek dahi kullanılabilir. Doku seçiminin kendi içerisinde bir mantığı olsa da bir kuralı yoktur.

Fon Perdelerde desen seçmek isteyip, desenin gözü yormasından endişe etmeniz durumunda pano kumaş kullanılabilir. Pano kumaşların yaklaşık 1/3’ü desenli, 2/3 ü düzdür. Desenli kısım, fonun alt kısmında veya üst kısmında kullanılabilir.

Uygulanacak model, fonluk kumaşın doğasına aykırı olmamalıdır. Model uygulama konusunda kararlıysanız, fonluk kumaş seçimi modele göre olmalıdır. Desen uygulama konusunda kararlıysanız, seçtiğimiz desene uyabilecek model tercih edilmelidir.

İletişim

Fon Perde Hakkında Sorularınız mı var?

Tül Perde ve Fon Perde fiyatları, ürün cinsine türüne göre değişiklik göstermektedir.

Fiyat bilgisi için müşteri danışma hattı Tel: +90 312 241 72 72

Arayabilir ya da siparis@pileperde.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz

Sorularınız ve Bilgi için