Zebra Perdeler Nasıl Temizlenir?

Perde modelleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan zebralar esasında bir stor çeşididir. İşlevsel ve modern görünümleri sayesinde birçok ev ve işyerinin pencerelerini süsleyen zebra storlar kumaş ve model özellikleri sayesinde kolay kirlenmez. Ancak modellerin kir tutmama özelliğine güvenerek uzun bir zaman diliminde temizlik yapmamanız perdelerin kalıcı lekelere maruz kalmasına neden olabilir. Perdelerin ömrünü uzatmak ve satın aldığınız ilk günkü gibi canlı durmasını sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey, altı ayda bir rutin temizlik yapmaktır.

Aşama Aşama Zebra Perde Temizliği

Temizlik işlemini yapmak için öncelikle perdenizi yerinden sökmeniz gerekir. Bu esnada kumaşın kırışmaması için özel bir hassasiyet göstermelisiniz. Perdeyi çıkarırken rulo şeklinde muhafaza etmeniz, söküm işleminin ardından perdeyi açarak temizliğe başlamanız uygun olacaktır. Temizlik işlemini evde yapacaksınız öncelikle uygun bir zemini bulmanız gereklidir. Düz, pürüzsüz ve temizlik işlemi için rahatça hareket edebileceğiniz bir zemin üzerinde perdenizi rahatça ve kırıştırmadan temizleyebilirsiniz. Perde temizliğinde ilk adım toz almadır. Bu şekilde perdenin üzerinde biriken partiküllerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada temizliğin kuru bir bezle yapılması önemlidir. Nemli bir bez ile yapılan toz alma işleminde lekelerin çıkarılmasının aksine, perdenin kalıcı bir şekilde lekelenmesine neden olabilirsiniz.

Toz Alma İşlemini Kuru Bir Bezle Yapın

Toz alma işlemi için kuru bir bez, sünger veya elektrikli süpürge kullanımı uygundur. Toz alma işleminden sonra perdeyi kenarlarına paralel olacak biçimde önlü ve arkalı şekilde silmelisiniz. Elinizi kaldırmadan bir uçtan diğer uca silme işlemini gerçekleştirebilir, süngerin erişemediği alanlarda ise diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Perdeleri temizleme işleminde tercih edeceğiniz temizlik maddelerinin yoğun kimyasallar içermediğinden emin olmalısınız. Yüzey aşındırıcı özelliğe sahip olan temizlik malzemeleri hâlihazırda ince dokulu olan zebra storların yıpranmasına neden olacaktır. Perde dokusunda ve renginde kalıcı hasarlar oluşmaması için düşük pH değerine sahip olan deterjanları tercih etmelisiniz. Bu sayede perdelerinizin ilk günkü gibi ışıl ışıl olmasını ve ortamın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Perde temizliği ile vakit kaybetmek istemiyorsanız kuru temizleme merkezlerinden de yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*