PERDE MODELLERİ

MODEL PERDELER

Bir mekana model perde yapma kararı dekorasyondaki en kritik kararlardan biridir. Çünkü perde dekorasyonun karakterini değiştirebilecek güce sahip olan son dokunuştur.

Modern bir dekorasyona perdede yapacağınız birkaç klasik dokunuş dekorasyonun kimliğini salt modernden çıkarır ve sizi dekorasyonda kullanacağınız aksesuarlarda özgürleştirir. Modern dekorasyon için klasik dokunuşları sağlamak adına; düz bir fona bordür eklemek, fonu yatay veya dikeyde ikili çalışmak, düz yerine modernize edilmiş bir klasikleşmiş desen kullanmak olabilir. Modern çizgiden sapmak istenmeyen durumlarda ise fonun düz veya geometrik desende seçilerek, bağlama yapmadan kullanılması, japon perde uygulaması düşünülebilir. Tül mutlaka akıcı ve nötr tonlarda olmalıdır. Düz tül genellikle tercih edilir fakat dekorasyonda desenli bir unsur yok ise bazen enine çizgili tüller ile kombinlenen düz fonlar da tercih edilebilir.

Klasik bir dekorasyonda yine son dokunuş olan perde ve model seçimi ile, klasikliği destekleyebilir veya klasiğin ağırlığını hafifletebilirsiniz. Çok klasik bir mekâna özellikle halı ya da döşemelik kumaş desenli ise yapılabilecek en iyi klasik perde; düz kaliteli kumaşlarla, iyi dikiş tekniğinin birleşerek modelin ön planda tutulduğu ve mekâna göre tasarlandığı perdedir. Bu perdede kullanılacak saçak, bulyon ve braçollar hatta rustiklerin seçimi önemlidir. Renk seçimi de aynı derecede öneme sahiptir. Burada nakışlı veya düz tül tercih edilebilir. Modellerin klasik olduğu fakat düz ürünlerin kullanıldığı mekanlarda ise damask, çiçek, şal desen gibi desenler ile kombinlemiş düz tüller tercih edilebilir. Burada tüller ile fondaki ana rengin birbirini tamamlaması ve tül renginin çok açık tercih edilmemesi dekorasyonun ağırlığını koruması konusunda elzemdir.

Ne klasik ne modern bir son dokunuş için ise; Art Deco desenler ön plana çıkıyor. Zincir desen, eskitme desen, chevron desen, baklava desen, yaprak deseni en çok tercih edilenler arasında. Bu desenlerin içine mutlak düz ve ton sür ton tül seçimi iyi bir tamamlayıcı olacaktır.