Çocuk Odalarında Perde Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günün büyük bölümünü odasında geçiren çocukların hayal güçlerini geliştirecekleri tasarımlara sahip olan perdelerin seçilmesi önemlidir. Çocukların hayal dünyasını yansıtabileceği, hayal güçlerini geliştirebilecekleri, aynı zamanda da ders çalışırken dikkatlerini dağıtmayacakları desenlere sahip olan perdeler avantajlıdır. Genç odası perde dekorasyonunda seçimi çocuklara bırakmanız önerilir. Ailelerin bu noktada dikkat etmesi gereken en önemli şey dinlenme ve eğlence alanlarının birbirinden ayrılması ve bu alanlar için farklı desenlerin seçilmesidir. Perde seçiminde ortamda bulunan eşyaların kumaş tonlarına uygun olması gereklidir. Mekanlarda ideal bir denge sağlamak isteyenler mobilyaların renklerine göre renk tercihinde bulunabilir.

Farklı Metrekareler için Desen Seçimi

Odanın metrekaresi perde modelini etkileyen önemli bir unsurdur. Küçük metrekareli odalarda genellikle stor perdeler tercih edilir. Mekanlara genç ve dinamik bir özellik katan stor perdeler, işlevsel özellikleri sayesinde tül perde ve fon perdenin avantajlarını bir arada bulundurur. Perdelerin üzerinde yer alan desenlerin büyüklüğü de odayla uyumlu olmalıdır. Küçük metrekareli odalarda, perde üzerinde bulunan unsurların da minimize edilmesi önemlidir. Görece geniş alanlarda tercih edilecek perdelerin üzerindeki desenler daha büyük olabilir. Odanın gün ışığı alıp almadığı da seçimler üzerinde etkilidir. Gün ışığı almayan odalarda kullanılacak perdeler ve mobilyalar açık renkli seçilmelidir. Odanın daha geniş ve ferah görünmesi için pembe, mavi, vizon, krem veya bej tonlarını tercih edebilirsiniz.

Desenli Duvar Kağıdı Bulunan Odalarda Düze Perdeler Seçin

Duvarlarda desenli duvar kağıdı uygulaması varsa perdelerde düz modelleri tercih etmeniz görüntü karmaşıklığının önüne geçecektir. Erkek ve kız çocuklarına özel olarak üretilen perde modelleri oldukça çeşitlidir. Gençlerin isteklerine göre tercih edebileceğiniz perde modellerine dijital baskı yapılması da mümkündür. Çocuklarınızın çimini, fotoğrafını, sevdikleri çizgi film karakterlerini, çarpım tablosunu, dünya haritasını ve aklınıza gelebilecek daha birçok şeyi perdeler üzerinde görmeniz mümkündür. Teknolojinin perdeler üzerindeki en büyük yeniliklerinden olan dijital baskılar ile sadece size özel olan perde modellerini tercih edebilirsiniz. Elbette bu seçimde son kararı çocuklarınıza bırakmalı ve onları, yaşam alanlarının üzerinde karar vermeleri için cesaretlendirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*